İNSANLIK DRAMI: İDLİB’DEKİ KAMPLARDA BEBEKLER DONARAK ÖLDÜ!


İNSANLIK DRAMI: İDLİB’DEKİ KAMPLARDA BEBEKLER DONARAK ÖLDÜ!
Saat: 02:18 Tarih: 03/02/2022 Tarih: 03/02/2022

İdlib'de soğuk hava ve yoğun kar yağışının vurduğu mülteci kamplarında kalan iki bebek donarak hayatını kaybetti.

Zalim Esed’in saldırıları sonucu İdlib’e sığınan masum insanlar, yoğun kar yağışı ve soğuk hava nedeniyle kamplarda zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor.

Birleşmiş Milletler’den (BM) bir yetkilinin yaptığı açıklamada, İdlib'de biri yedi günlük, diğeri de iki aylık kız bebeğin donarak öldüğünü söyledi.

Suriye'de 10 yıldır süren savaş nedeniyle, 2,8 milyon kişi evlerinden kaçıp, muhaliflerin kontrolündeki bölgelere sığındı.

Bunların birçoğu, kışlık giysileri ve yakıtları olmadan yıpranmış çadırlarda yaşıyor.

BM, Suriye'de ekonominin giderek kötüleşmesi, gıda fiyatlarının bir yılda iki katına çıkması gibi nedenlerle mültecilerin ihtiyaçlarının karşılanması için gereken fonların bulunamadığı uyarısını yaptı.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi Salı günü İdlib'in kuzeyinde yer alan El Ziyara ve El Şeyn Bahr bölgelerindeki kamplarda kalan iki bebeğin öldüğünü bildirdi.

Kuruluş, 18 Ocak'ta da Kastal Miktad bölgesinde, yağan karın çadırın çökmesine yol açması yüzünden de bir çocuğun hayatını kaybettiği bildirildi. 23 Ocak'ta da Cerablus'taki bir kampta yaşayan bir aylık bebeğin soğuk yüzünden öldüğünü açıkladı.

BM'ye göre, İdlib ve Halep'te evlerinden kaçmak zorunda kalanlar için kurulan 287 kamp, kar yağışı, sel ve sert rüzgarlardan etkilendi.

Yoğun kar yağışı en az 935 çadırı tahrip ederken, 9500'den fazla çadıra hasar verdi.

BM, yılbaşından bu yana mülteci kamplarında 68 yangın çıktığını ve bu yangınlarda iki kişinin öldüğünü, 24 kişinin de yaralandığını bildirdi. Yangınların çoğu ısınmak için kurulan sobalardan meydana geldi.

Yardım kuruluşları, "Bir çocuğun kışın yaşamından endişe etmesinin akıl almaz olduğunu" belirtirken, "Suriye'deki savaşın neredeyse 11 yıldır devam etmesine rağmen, dünya kuzeybatı Suriye'deki çocukları unutmuş gibi" ifadelerine yer verdiler.

Yorum yaz