DOLAR
EURO
ALTIN
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Ordu 4°C
Kar Yağışlı

Küçük Yatırımcıyı Bekleyen Büyük tehlike

Yatırımcıların talep gösterdiği bu hisselere eski ve yeni spekülatörler de yakın takibe alıyor. Özellikle bedelli sermaye artırım kararı alan şirketlerin piyasada geçmişte çeşitli spekülasyonlara adı karışmış isimlerin takibine girdiği ve daha önemlisi şirketlerin bu oyuncularla iş birliği yaptığı iddia ediliyor. İşte son dönem adı sosyal medyada sıklıkla geçen bir çok küçük yatırımcının mağdur olduğunu iddia ettiği şirketlerden biri olan Merko Gıda ile ilgili analiz.

Küçük Yatırımcıyı Bekleyen Büyük tehlike
07.04.2021
520
A+
A-

Kaynak:https://www.izmirgazetesi.com.tr/ekonomi/kucuk-yatirimciyi-bekleyen-buyuk-tehlike-h18530.html

Yerli yatırımcıların sermaye piyasalarına ilgisi her geçen gün artıarken, Borsa İstanbul’daki hisse senedi piyasasında işlem yapan yerli yatırımcı sayısı ve yerli yatırımcıların portföy değerleri geçen ay yeni rekorları beraberinde getiriyor.

Konunun uzmanları, son dönemdeki getiri arayışı, gelişen teknolojiyle birlikte aracı kurum ve bankaların mobil uygulamalarından kolayca işlem yapılmasının da yatırımcıları pay piyasasına çeken önemli faktörlerden olduğunu belirtiyorlar.

Yerli yatırımcı sayısı rekor kırdı

Merkezi Kayıt Kuruluşu verilerine göre Mart ayında borsada yerli yatırımcı sayısı 2,2 milyonu aşarak yeni rekor seviyeye yükseldi. 2020 boyunca borsada yerli yatırımcı sayısı hızla yükselirken 2021’in Ocak ayında 2 milyon eşiğini aşmıştı.

En çok küçük yatırımcının portföyü arttı

Yatırımcıların önemli bölümünün de portföyünün 10 bin liranın altında oluştuğu görüldü. MKK verilerine göre yatırımcıların yüzde 54,4’ünün hesabı 10 bin liranın altında. Hesabı 1 milyon ve üzerinde olan yatırımcıların ağırlığı ise yüzde 1,3 seviyesinde.

Borsa İstanbul’da yeni yatırımcı sayısının tarihi rekora ulaşmasının ardından şirketler yeni halka arzlara hazırlanırken, BİST’e kote şirketlerde de sermaye artırımları göze çarpıyor.

Küçük Yatırımcı açık hedef…

Yatırımcıların talep gösterdiği bu hisselere eski ve yeni spekülatörler de yakın takibe alıyor. Özellikle bedelli sermaye artırım kararı alan şirketlerin piyasada geçmişte çeşitli spekülasyonlara adı karışmış isimlerin takibine girdiği ve daha önemlisi şirketlerin bu oyuncularla iş birliği yaptığı iddia ediliyor.

Bu işlemlerin sonucu hisselerdeki ani iniş çıkışlar nedeniyle binlerce küçük yatırımcı yıllarca sürecek bir bekleyişe girebiliyor. Özellikle küçük yatırımcılar büyük zararlarla birikimlerini kaybediyorlar. Sonucunda birikimlerini kaybetmelerinin yanı sıra iş ve aile yaşantılarınında olumsuz etkilendiği ekonomik ve psikolojik yıkım ile sonuçlanıyor.

Küçük yatırımcının aklını çelen yeni alan; Sosyal Medya.

Hedef alınan şirket hisseleri Telegram, Facebook, Twitter vb sosyal medya üzerinden belli bir grupla ve kendini borsacı, borsa uzmanı gibi isimlerle tanıtarak bazı şirketler ile ilgili bilgiler paylaşarak hisse senedinin pazarlamasını yapıyor.

Bu kişiler yaptıklar tüm bu pazarlama amaçlı paylaşımlarının altına da “bu bir yatırım önerisi değildir sorumluluk kabul edilmez” ibaresi koymayı ihmal etmiyorlar.

Analiz;

Merko, Bedelli sermaye artırımı yaptıktan sonra 30 günde ulaştığı hisse değeri %70’i nasıl eridi ?”

İşte son dönem adı sosyal medyada sıklıkla geçen bir çok küçük yatırımcının mağdur olduğunu iddia ettiği şirketlerden biri olan Merko Gıda ile ilgili analiz.

Son dönemde sosyal medya üzerinde; #MERKO hashtag’i ile yapılan paylaşımlarda, Merko Gıda!nın yatırımcıların mağdur ettiğini iddia ediyorlar.

1 Temmuz 2020 den 31 Mart 2021 kadar ki süreçte Merko Gıda ile ilgili öne çıkan satır başları ve iddialar.

Merko Gıda Kimdir?

Merko, 1982 yılında işlenmiş meyve ve sebze ihraç etmek amacıyla kurulmuş. Merko, Domatesi endüstriyel uygulamalar için salça ve küp domates haline getirmek üzere işliyor. Şirketin ürünleri dondurulmuş gıdalar, domates salçası ve aseptik küp domates olarak sınıflandırılmak mümkün.

Merko Gıda’nın Hisse değeri…

Kamuya açık ulaşılabilir verilerden edinilen bilgiler ısığı altında 2010 yılından Nisan 2020 yılına kadar ki 10 yıllık süreçte ortalama 1 TL bandında seyretmiş ve Mayıs 2020’de yükseliş sürecine girmiştir..

Borsaya açık bir şirket olarak Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) na yapılan açıklamalarda şirketin içinde bulunduğu tablonun hiçte iç açıcı olmadığı, 2016, 2017 ve 2018 yllarından kalan borçlarının olduğu şirket varlıkları üzerinde bu borçlardan kaynaklanan ipoteklerin varolduğu, şirket sermayesinin yarısının karşılıksız kaldığı gibi tespitlerin yanı sıra Bağımsız denetçi raporunda açıklanamayan birçok hususun olduğunun belirtildiği görülüyor.

Reform Bağımsız Denetim AŞ. tarafından hazırlanmış olan 10.09.2020 tarihli, Merko tarafından  KAP’a bildirilen Raporda öne çıkan ve soru işaretlerine neden olan tespitler.
 

1. Grupiçi Şirket Avansları ile ilgili olarak;2.700.000 TL taahüde karşı 385.000TL lik kısım tahsil edilmiş kalan bakiyenin tahsil kabiliyeti ile ilgili soru işaretleri nedeniyla olumsuz şerh düşülmüş

2. Müstahsillere verilen avansın 2020,2021 ve 2022 tahsil edileceği öngörülmüş. Ancak alacağın tahsil kabiliyeti ile ilgili soru işaretleri nedeniyla olumsuz şerh düşülmüş

3. Şirket yıllardır zarar ediyor. 30 Haziran 2020 tarih itibariylekısa vadeli yükümlülüklerin 15.435.231 TL kadar kısmını karşılamadığı belirtilmiş.

4. Şirket sermayesinin eş zamanlı olarak, azalma ve artırma işlemlerine dair açıklamalar yeterli görülmemiş.

5. Bağımsız denetim raporu Grupiçi mutabakatı, Navlun prim tahakkukları ve Şirket’in 30 Haziran 2020 tarihi itibariyle doğrulama temin edilemeyen cari hesap bakiye oranları ile ilgili olarak gerçek değerlerine uygun olduğu tespit edilemediği belirtilmiştir.

6. Şirketin yaklaşık 1.5 milyon EURO borcu nedeniyle içinde bulunduğu kur baskısının yanı sıra şirket gayrımenkuller üzerinde ipotekler raporda öne çıkıyor.

Bagımsız denetim Rapurundan alınmıştır. Reform Bagımsız Denetim A.ş. 10.09.2020 Finansal Rapor Bildirimi (KAP bildirimi- 10.09.2020)

Operasyon Sinyali

İşte tüm yukarıda Bağımsız denetim kurulusu tarafından kaleme alınmış rapordaki veriler ışığında neredeyse 10 yıldır 1.5 Tlyi geçemeyen Merko Hisseleri bir anda rekorlar kırmaya başlıyor.

Hisseler bir anda 1,55 TL’den (01 Temmuz 2020) 25,68TL’ye (12 Ekim 2020) tırmanıyor. Bu arada yaşananlar ise dikkatli bir gözden kaçamayacak kadar bariz….

Tüm yukarıda yapılan bildirimler sonrasında şirkete ait mali verilere rağmen Şirket Hisseleri eylül 2020 tarihinden itibaren tırmanışa geçiyor. Ve Ekim 2020 başlarında Şirket elinde bulundurduğu %6.03 lık hisseleri 12,50-14,52 TL aralıgında satarak 43 milyon TL’lik bir kaynak yaratılıyor…

Ve MERKO hisselerinin tavan yapmasının ardından SPK devreye giriyor 13 Ekim 2020 tarihinde 23.12 TL ye ulaşan kağıda SPK aynı gün seans sonrası müdahale ediyor.

Perde arkasında yine aynı İsim; Fahrettin Göllü

Tüm yaşananların ışığında finans çevrelerinde MERKO hisselerinde büyük bir operasyon olduğu iddia ediliyor.

Hissenin geçmiş performansı,hızlı ilerleyen süreç ve yöntem nedeniyle finans çevrelerinde bu operasyona eski borsacı Fahrettin Göllü’nün müdahil olduğu idda ediliyor. Ancak bir diğer öemli iddia ise Fahrettin Göllü’nün bu süreci İsmail Aksaç eliyle yönettiği.

Hisselerin bir kaç ayda 1,55 TL’den (01 Temmuz 2020) 25,68TL’ye (12 Ekim 2020) çıkmış olması olası senaryolarıın gündeme gelmesine zemin hazırladı. Finans çevrelerinin Merko’da patron için hisse satacak alan açıldı algısı oluşmasına neden oldu. Üstüne birde 02.10.2020 tarihli KAP’a yapılan Özel durum açıklamasında %6.03 lık hissenin 12,50-14,52 TL aralıgında satıldığı açıklandı.

Fahrettin Göllü imzası

Tahtada patronla anlaşan oyuncu hisseleri belli bie seviyeye kadar çıkarıyor, ardından patronun hisse satmasına yada bedelli satışına geçiliyor. Fahrettin Göllünün daha önce adının geçtıği MARTI, PENGD hisselerinde son olarak görülen bu yöntem bedelli kararı almış MERKO’da yaşanması Ünlü spekülatörün imzası olarak kabul ediliyor.

Son olarak 31 Mart 2021 tarihinde sermaye artırımına giden ve bunu KAP’a bildiren Menderes Tekstil’in Fahrettin Göllü’nin radarında olduğu borsa kulislerde konuşulmaya başlandı.

A1 Capital ve İsmail Aksaç iddaların odağında.

İzmir Gazetesi’nin ulaştığı ve sorular yönelttiği A1 Capital Menkul Değerler Şirketinin sahibi Murat Güler ile yapılan telefon görüşmesinde; Frigo Pak hisselerinin devrinde adı geçen İsmail Aksaç’ın şirket çalışanı olup olmadığını bilmediğini ve konuyla ilgili bilgisin olmadığını ifade ederek diğer sorulara cevap vermedi.

İsmail Aksaç’ın, yakın dönemde SPK tarafından Olağandışı fiyat hareketi nedeniyle Sermaye Piyasası Kurulu yaptığı incelemede piyasa dolandırıcılığı olduğunu tespiti ile yasaklı listesine aldığı A1 Capital Menkul Değer AŞ’de Pazarlama Müdürü olması ve Eylül ayı içinde hareketlenmeye başlayan Merko Hisseleri ile ilgili olarak olağan dışı fiyatlanmadan dolayı SPK ifadeye çağırıldığı biliniyor. Ayrıca Borsa çevrelerinde daha önce spekülasyonlarla adı anılan Yiğit Cerit’in olması Merko tarafından yatırımcılarına izah etmesi gereken önemli konulardan biri olarak öne çıkıyor.

Bu senaryo MERKO’da yaşananları hatırlatıyor.

A1 Capital Güler Yatırım Holding hissesi 18-03-2020 tarihinde 1.37 lira seviyesinde işlem görürken bu tarihten sonra sürekli yükseliş göstermiş ve 13-05-2020 tarihinde 22.26 lira seviyesine ulaşmıştı. Çok kısa sürede büyük prim yapan hisse sonrasında ise sert düşüşe geçmiş ve 04-06-2020 7.35 liraya kadar gerilyen hisse şu an (02.04.2020) 12,15 lira civarında seyrediyor.

Güler Yatırım Holding hisselerindeki Olağandışı fiyat hareketi nedeniyle Sermaye Piyasası Kurulu yaptığı incelemede piyasa dolandırıcılığı olduğunu tespit etti.

SPK tarafından KAP’a yapılan bildirimde “Kendi aracı kurumu olan A1 Capital Yatırım ile yine kendi şirketi olan Güler Yatırım Holding hissesinde yasalara aykırı işlem yapan Murat Güler’e Sermaye Piyasası Kanunu’nun 107/1 maddesi çerçevesinde işlem yapılmasına karar verildi. Bununla birlikte yine Sermaye Piyasası Kanunu’nun Bilgi Suistimali ve Piyasa Dolandırıcılığı İncelemelerinde Uygulanacak Tedbirler Tebliği uyarınca Murat Güler’e 05-06-2020 tarihinden itibaren başlamak üzere 6 ay süreyle geçici işlem yasağı uygulanmasına Sermaye Piyasası Kurulu karar verdi.” denildi

Bu arada Merko Yatırım Kasasına koyduğu 43 Miyon Tl’nin bir kısmı ile bankalara ve 3 şahıslara olan borçların ödemelerinin gerçekleştirildiği KAP’a bildiriliyor. Merko bu arada Teşvik belgesi alıyor ve bunu KAP’a bildiriyor..

Tüm bu olumlu hamlelere rağmen Merko ile ilgili iddialar hızını kaybetmiyor.

Ali Haydar Güçlü Bu işin neresinde ?

İzmir Gazetesi’nin ulaştığı Frigo Pak Gıda AŞ nin sahibi Ali HAYDAR GÜÇLÜ ile yapılan görüşmede; Merko Gıda’nın, Frigo Pak hisselerin devrine ilşkin yapılan protoldeki yükümlülüklerini yerine getirmesi durumunda devrin yapılacağını, buna ilişkin takviminde 08 Nisan 2021 Perşembe günü sona erdiğini ifade etti.

Güçlü; İsmail Aksaç ve Yiğit Cerit isimlerni bu satış sürecinde Merko Gıda referansıyla tanıdığını belirtti.

Sözkonusu devir süreci ile ilgili Gerek BİST ve gerekse SPK tarafından herhangi bir kısıtlamanın olmadığını sürecin devam ettiğini, nihayetinde yapılacak olan ödemenin kaynağının ne olduğunu ve Merko Gıda’nın yümlülüğünü nasıl yerine getireceğini bilmeğini açık bir dille belirti.

SPK’dan 9 Ayda 67 Müdahale

Merko Gıda hisselerinde yaşan olağındışı yükselişle birlikte SPK yatırımcıyı korumak için 01.07.2020 – 30.03.2021 tarihleri arasında 67 Kez Merko Hisseleri için E İşlem Sırasında Devre Kesici Uygulaması başlatarak müdahale etti.

BORSADA DEVRE KESİCİ NASIL VE NEDEN ÇALIŞIR?

Borsada bazı günlerde piyasa olağan bir şekilde devam ederken, bir haber ya da hisse sahibi şirkete ait bir gelişme yaşanır ve hisse senedinin olağan durumu değişir. Bu durumla birlikte hisse senedinde meydana gelen yüzde 10 yükseliş ya da yüzde 5 düşüş gibi durumlarda devre kesici aktif olur. Devre kesiciyi harekete geçiren olay, fiyat eşiklerini geçiren emirlerdir. Devre kesici ile birlikte bu emirler de iptal edilir. Devre kesici işlemi uygulanırken, ilgili payda tek fiyat yöntemi ile fiyat oluşturmak için bir süre emir toplama işlemi yapılır. Devre kesici harekete geçtikten sonra oluşan sürenin bitiminde toplanan emirler eşleştirilerek fiyatlar oluşturulur. Daha sonra belirlenen fiyat duyurulur. Bu işlemin ardından ‘sürekli işlem’ yöntemine geçilir. Devre kesici işlemi bu uygulama ile piyasaları korurken yatırımcıyı da korur.

Küçük Yatırmcının Merkoyla imtihanı

Merko hisse yatırımcıları iki kez toplandı.

Merko hisse yatırımcıları olarak kendilerini tanıtan ve sosyal medyada örgütlenen, ilk olarak 28 Aralık 2020 ve 26 Ocak 2021 tarihlerinde Beşiktaş’ta bulunan şirket binasının önünde iki kez bir araya gelerek mağduriyet yaşadıklarını dile getirmişlerdi.

Kıssadan Hisse

Konunun Uzmanları yaşanan süreçte açıklanan mali tablolar, içinde bulunduğumuz pandemi koşulları ve kurda oluşan dalgalanma nedeniyle Merko Gıdanın Firigo Pak şirketinin hisselerini 14.000.000 USD bedel ile satın almasıda dahil olmak üzere Merko Gıdanın dikkatle takip edilmesi gerektiğini belirtiyorlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Tiktok takipçi satın al instagram takipçi satın al google.com.tr izmir saç ekim izmir saç ekim merkezi izmir web tasarım web tasarım google seo hizmeti izmir tentebodrum tente manisa haberler ordu haberler beğeni satın al google seo lesonya görev yap para kazan izmir evden eve nakliyat izmir korsan taksi