İSVEÇ VE FİNLANDİYA, NATO’YA ÜYELİK İÇİN RESMİ BAŞVURUDA BULUNDU


İSVEÇ VE FİNLANDİYA, NATO’YA ÜYELİK İÇİN RESMİ BAŞVURUDA BULUNDU
Saat: 01:05 Tarih: 21/05/2022 Tarih: 21/05/2022

İsveç ve Finlandiya, NATO'ya üye olabilmek için resmi başvuru mektuplarını NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg'e teslim etti.

Stoltenberg, mektupları İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya akredite büyükelçilerinden teslim aldı.

Genel Sekreter, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, her ülkenin kendi yolunu seçme hakkı bulunduğunu belirterek iki ülkenin taleplerini memnuniyetle karşıladığını ifade etti.

İsveç ve Finlandiya'nın üyeliğinin NATO güvenliğini artıracağını söyleyen Stoltenberg, şunları kaydetti:

"Bugün yaptığınız başvurular tarihi bir adımdır. Şimdi müttefikler NATO'ya giden yolu değerlendirecek. Tüm müttefiklerin güvenlik endişeleri dikkate alınmalıdır. Tüm meseleleri detaylıca ele almada ve hızlı bir sonuca varmada kararlıyız".

Stoltenberg, tüm müttefiklerin NATO'nun genişleme ihtiyacı konusunda mutabık olduğunu da ileri sürdü.

Bilindiği üzere Ukrayna’daki savaş da Kiev’in NATO üyeliği için yapılan çalışmaların ardından patlak vermişti. Moskova, uzun zamandır Ukrayna’nın NATO’ya üyeliğinin Rusya’ya tehdit oluşturduğunu ileri sürüyordu. Kamuoyunda, İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusunun, Ukrayna savaşını uzatmak ve Rusya’yı daha da tahrik etmek isteyen ABD ve İngiltere’nin planını kuvvetlendireceği yönünde bir görüş hakim.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliğine sıcak bakmadığın ve veto kartını ileri sürse de, ABD'den gelen açıklamalar, Mevlüt Çavuşoğlu ve İbrahim Kalın'ın Erdoğan'ın aksine yumuşak söylemlerinin, üyeliklerin kabul edileceğine işaret ettiği şeklinde yorumlanıyor. 

Yorum yaz