AFGANİSTAN’DA BİR CAMİ DAHA SALDIRIYA UĞRADI: EN AZ 34 ÖLÜ


AFGANİSTAN’DA BİR CAMİ DAHA SALDIRIYA UĞRADI: EN AZ 34 ÖLÜ
Saat: 23:14 Tarih: 23/04/2022 Tarih: 23/04/2022

Afganistan’ın Kunduz vilayetinde bir camiye düzenlenen bombalı saldırıda en az 34 kişinin hayatını kaybetti. Önceki gün de Şii bir cami hedef alınmış ve vahşi saldırıyı IŞİD Horasan örgütü üstlenmişti.

Taliban’ın Kültür ve Enformasyon Bakan Yardımcısı Zabihullah Mücahid, Afganistan’ın Kunduz vilayetine bağlı İmam Saheb kasabasında cami ve medreseye dün düzenlenen bombalı saldırıya ilişkin yaptığı açıklamada, çoğu öğrenci 43 kişinin de yaralandığını duurdu.

Saldırıyı henüz üstlenen olmazken, bir gün önce Mezar-ı Şerif’te Şii bir camiye düzenlenen 12 kişinin öldüğü saldırıyı bugün IŞİD Horasan olarak da bilinen IŞİD’in Afganistan kolu üstlendi.

Ağustos ayında ABD’nin çekilmesinin ardından ülkede iktidara gelen Taliban IŞİD’in Horasan Vilayeti koluna karşı savaşıyor.

IŞİD’in Horasan Vilayeti kolu geçtiğimiz Ekim ayında da Kunduz bölgesindeki bir Şii camiine bombalı saldırıyı üstlenmişti. Saldırıda en az 50 kişi hayatını kaybetmiş, 100’den fazla kişi de yaralanmıştı.

Kasım ayında Taliban’ın istihbarat birimi, örgütün merkezi konumunda olan Nangahar vilayetindeki Horasan IŞİD hedeflerine operasyonlar düzenlemişti.

IŞİD-Horasan bugün Mezar-ı Şerif’te camiye saldırıda kullanılan patlayıcının camide ibadet edenler arasına bırakılan bir çantaya saklandığını; patlayıcının cami doluyken uzaktan kumandayla patlatıldığını açıklamıştı.

Taliban yetkilileri, Mezar-ı Şerif’in başkenti olduğu Balkh vilayetinin kuzeyinde, dünkü cami saldırısıyla bağlantılı olarak eski bir IŞİD Horasan lideri olan Abdülhamid Sangaryar’ı tutukladıklarını açıkladı.

Merkezini 2014 yılında Afganistan’ın doğusunda kuran IŞİD Horasan ülkedeki en ağır saldırılardan sorumlu tutuluyor. Bunlar arasında 2021 yılında Taliban’ın iktidara gelmesinden aylar önce bir doğum hastanesi ve okulu hedef alan 80’den fazla kız öğrencinin öldüğü saldırı da bulunuyor.

IŞİD Horasan 2021 yılı Ağustos ayında Kabil Uluslararası Havaalanı’nın dışında düzenlenen bombalı saldırıyı da üstlenmişti. Saldırıda Afganistan’dan kaçmak için havaalanına girmeye çalışan 160’tan fazla Afgan ve Amerika’nın Afganistan’dan çekilme sürecinde görev alan 13 Amerikan askeri personeli hayatını kaybetmişti.

IŞİD Horasan geçtiğimiz aylarda komşu ülke Pakistan’da da saldırıları arttırmış ve Mart ayında Peşaver kentindeki Şii bir camiyi hedef almıştı. Saldırıda 65 kişi hayatını kaybetmişti.

Yorum yaz